Historia

Podaruj prezent idealny

historia

Pałac Bielawa to unikatowa budowla z końca XIX wieku wpisana do Rejestru Zabytków.
Właściciele udostępniają liczne historyczne salki zwiedzającym. 

Jej historia jest ściśle związana z bogatą historią samej Bielawy.

Dierigowie

Christian Dierig około roku 1800 odziedziczył warsztat tkacki w wieku 20 lat – do wybuchu II Wojny Światowej Dierigowie byli już w posiadaniu 21 zakładów włókienniczych na terenie Dolnego Śląska i Niemiec, dając pracę ponad 15 tys. ludzi.

Chociaż posiadali niebotyczny majątek, zapisali się w historii regionu przede wszystkim troską i szacunkiem dla swoich pracowników. Po wojnie Dierigowie, zwani „Królami Bawełny”, musieli opuścić Pałac. W budynku zorganizowano przedszkole i żłobek. Przez pół wieku szlachetność tej budowli popadała w zapomnienie ustępując celom użytkowym.

prace remontowe

W 1999 roku przejęliśmy pieczę nad tym obiektem. Rozpoczęto długoletnie prace remontowe i konserwatorskie. Powoli Pałac zaczął wracać do dawnej świetności.

Przestrzenne klatki schodowe znowu zalśniły marmurami, pod zabytkowymi stropami zawisły kryształowe żyrandole, a do pełnej przepychu Sali Balowej z powrotem wróciły tańczące pary. Pałac Bielawa na powrót stał się symbolem elegancji i luksusu.

duch rodziny

Przywróciliśmy do życia nie tylko wspaniałą budowlę. Na stropach i portalach z powrotem odsłoniły się litery sentencji oddające ducha rodziny Dierigów, które dziś – po latach zapomnienia – nam przyświecają:

„Kto przekroczy progi tego domu, może już na zawsze czuć się jego gościem”.

tradycja

Dierigowie zbudowali swoją potęgę na przekonaniu, że nic nie jest ważniejsze niż szacunek do klienta i spełnianie jego wszystkich, nawet najbardziej zaskakujących kaprysów. Dzisiaj, goście odwiedzający Pałac Bielawa, mogą przekonać się, jak wiele z tych tradycyjnych wartości przetrwało do dziś.

Zapraszamy do Pałacu Bielawa, w którym tradycja i klasyczne piękno łączą się z najnowszymi standardami.