Historia

Gdy rodzina Dierigów na początku XIX wieku rozpoczynała budowę swojej rezydencji w Bielawie, zależało jej, by rozmach, z jakim projektowano Pałac, świadczył nie tylko o wielkim majątku właścicieli, ale również o wartościach, którymi przez wieki się kierowali.

Christian Dierig około roku 1800 odziedziczył warsztat tkacki w wieku 20 lat – do wybuchu II Wojny Światowej Dierigowie byli już w posiadaniu 21 zakładów włókienniczych na terenie Dolnego Śląska i Niemiec, dając pracę ponad 15 tys. ludzi. Chociaż posiadali niebotyczny majątek, zapisali się w historii regionu przede wszystkim troską i szacunkiem dla swoich pracowników.Po wojnie Dierigowie, zwani „Królami Bawełny”, musieli opuścić Pałac. W budynku zorganizowano przedszkole i żłobek. Przez pół wieku szlachetność tej budowli popadała w zapomnienie ustępując celom użytkowym, by potem zupełnie opustoszeć.

W 1999 roku pieczę nad tym obiektem przejęli nowi właściciele. Rozpoczęto długoletnie prace remontowe i konserwatorskie. Powoli Pałac zaczął wracać do dawnej świetności. Przestrzenne klatki schodowe znowu zalśniły marmurami, pod zabytkowymi stropami zawisły kryształowe żyrandole, a do pełnej przepychu Sali Balowej z powrotem wróciły tańczące pary. Pałac Bielawa na powrót stał się symbolem elegancji i luksusu.

Nowi właściciele przywrócili do życia nie tylko wspaniałą budowlę. Na stropach i portalach z powrotem odsłoniły się litery sentencji oddające ducha rodziny Dierigów, które dziś – po latach zapomnienia – przyświecają nowym gospodarzom: „Kto przekroczy progi tego domu, może już na zawsze czuć się jego gościem”.

Dierigowie zbudowali swoją potęgę na przekonaniu, że nic nie jest ważniejsze niż szacunek do klienta i spełnianie jego wszystkich, nawet najbardziej zaskakujących kaprysów. Dzisiaj, goście odwiedzający Pałac Bielawa, mogą przekonać się, jak wiele z tych tradycyjnych wartości przetrwało do dziś.

Zapraszamy do Pałacu, w którym tradycja i klasyczne piękno łączą się z najnowszymi standardami.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na zwiedzanie lub skorzystaj z pakietu Nocleg z historią!

  • 01 KOMFORT

  • 02 STYL

  • 03 HISTORIA